Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
I když nejnovější změny v předkupním právu spoluvlastníků platí už od počátku roku 2018, mnozí klienti v novele stále tápají. Proto jsme se rozhodli, že sepíšeme základní a nejdůležitější body, aby pro vás toto téma nebylo velkou neznámou.
O co se jedná?
Předkupní právo znamená, že pokud chceme nemovitost prodat, musíme ji napřed nabídnout někomu, kdo na ni má nárok. Tuto povinnost má pouze prodávající a ona oprávněná osoba své výhody využít nemusí. Důležité je i to, kdy předkupní právo vzniká – ze zákona i ze smluv.
Uveďme si příklad. Manželé Radek a Lenka spolu vlastnili chatu na rekreaci a měli ji ve společném jmění manželů. Bohužel se spolu rozvedli a Lenka se rozhodla svůj díl prodat. Napřed prodej ale musela nabídnout svému bývalému muži, který byl spoluvlastníkem. Protože sem Radek rád jezdil rybařit, s radostí si svůj díl odkoupil. Předkupní právo zamezilo tomu, aby musel Radek obývat svou chatu společně s cizími lidmi.
Jaké jsou tedy změny?
Situace, kterou jsme popsali v přechozím odstavci, je logická a odpovídá selskému rozumu. Do 1. 1. 2018 však platilo, že spoluvlastník mohl se svým podílem nakládat, jak se mu zlíbí. Paní Lenka by ještě minulý rok mohla prodat podíl své chaty komukoliv se jí zachtělo a panu Radkovi tak mohla zadělat na starosti. Výjimkou by byl například převod na osobu blízkou, kdy se Lenka ptát nemusí. Osobou blízkou by mohly být například děti našich manželů.
Novela občanského zákoníku od 1. 1. 2018 zavádí zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu nemovitých věcí. Do této doby si mohl spoluvlastník nakládat se svým podílem tak, jak se mu zlíbilo.
Přišly s novelou komplikace?
Když bude chtít spoluvlastník svůj díl prodat, musí si najít zájemce o svůj podíl, uzavřít s ním kupní smlouvu a teprve s tou oslovit spoluvlastníky, zda mají o koupi zájem. V zákoně totiž stojí, že „povinnost nabídnout věc předkupníkovi ke koupi dospěje uzavřením smlouvy s koupěchtivým“.
Spoluvlastník má pak tři měsíce na to si celou koupi promyslet, a případně uhradit kupní cenu ze svého předkupního práva. V takovém případě ale platí, že původní smlouva uzavřená se zájemcem se ruší. Proto je pro prodávajícího samozřejmě jednodušší se zeptat svého spoluvlastníka, zda má o koupi zájem a pokud odmítne, spolehnout se na jeho slovo.
Důležité body, které v novele platí
- Novela přinesla znovuzavedení institutu předkupního práva. Platí pouze na nemovitosti.
- Když někdo svůj spoluvlastnický podíl převádí na nemovité věci, ostatní spoluvlastníci mají předkupní právo. Kromě převodu na osobu blízkou.
- Nezáleží na tom, zda jde o věci úplatné, nebo neúplatné. Ve druhém případě musí spoluvlastník zaplatit obvyklou cenu.
- Stane se, že se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva nedohodnou. V takovém případě má každý z nich nárok vykoupit spoluvlastnický podíl dle své části. Dokonce se svého podílu může spoluvlastník vzdát. To je ale nutné zapsat do katastru.
Výhodné, nebo nevýhodné?
Znovuzavedení předkupního práva je v praxi nejvýhodnější pro spoluvlastníky domů. Nemůže se například stát, že váš sourozenec prodá dům po rodičích bez vašeho vědomí. Předkupní právo ale může způsobit lehké zmatky v případě, kdy k bytu patří sklep či garážové státní, které není svázané s bytem smlouvou. V tomto případě se prodá byt tak, že se parkovací stání nebo garáž určí podílem na společných prostorech domu.
A jak to je s pozemky? U podílů na pozemcích přináší novela značné komplikace. I zde se totiž musíte napřed dohodnout s ostatními spoluvlastníky, jaký zvolíte postup nebo na tom, zda se svého předkupního práva vzdají. A všude se musí počítat s poměry a podíly jednotlivých vlastníků.